24 kwietnia 2012

Ostatni sylwester ludzkości - Niccolo Ammaniti


Jeżeli nie szukasz literatury głębokiej, krzepiącej ducha i wskazującej właściwe postawy moralne; jeżeli nie pragniesz rozkoszować się pięknem ojczystej mowy i elegancją literackiej frazy; jeżeli nie oburza Cię rozpusta i zdziczenie obyczajów we współczesnym świecie, a wszelka wulgarność i hołdowanie niskim instynktom nie przyprawia o mdłości, a zwłaszcza jeżeli nie brak Ci poczucia humoru - koniecznie sięgnij po tę książkę.
Dozwolone od lat 18!

Autor: Niccolo Ammaniti
Tytuł: Ostatni sylwester ludzkości
Tytuł oryginalny: L'ultimo capodanno dell'umanità
Rok wydania: 1998
Wydawnictwo: MUZAOstatni sylwester ludzkości to jedna z pierwszych książek zakupionych na studiach w wyjątkowym miejscu, czyli Taniej Księgarni, które to miejsce pokochałam od pierwszego wejścia. Romansujemy od lat i muszę przyznać, że to miłość katastroficzna, ślepa, doprowadzająca do bankructwa. Wracając do książki, ostrzegam, że to propozycja dla ludzi o mocnych nerwach, bardzo czarny humor,  Ammaniti bawi się swoimi bohaterami, jak ołowianymi żołnierzykami, dzięki czemu nazywają pisarza - literackim sobowtórem Quentina Tarantino.

Niccolo Ammaniti

Sylwester to doskonała okazja do zabawy, świętowania i szaleństwa. Odliczanie rozpoczynamy od godziny 19.00 i poznajemy głównych bohaterów książki i ich plany na tę szczególną noc, oczywiście, jak to w życiu bywa plany z różnych powodów mogą ulec zmianie, o czym przekonują się mieszkańcy Osiedla Wysp Śródziemnomorskich. Z pozoru zwyczajni ludzie, zostają obnażeni przez autora, a czytelnik staje się podglądaczem wydarzeń o których przy kawie się nie rozmawia. Rozwój akcji zaskakuje i śmieszy, ale również zniesmacza. W książce odnajdziecie zdradę, perwersje, lekkomyślność, samobójstwo, jogę, policjantów z Miami, kibiców i alkoholików, czyli wszystkie grzechy główne plus kolorowe fajerwerki.
Na koniec dodam, że moja ulubiona bohaterka z Ostatniego Sylwestra Ludzkości to Giulia Giovannini, mściwy rudzielec, knujący perfidną zemstę o której być może marzą kobiety będące w podobnej sytuacji. 
Polecam do kawy lub czegoś mocniejszego i zdaję sobie sprawę, że książka może spodobać się tylko nielicznym. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz